Hollywood

⭐ 20 zanimljivosti o znaku Hollywood:

  1. Holivudski znak star je skoro 90 godina.
  2. Originalni holivudski znak napravljen je 1923. godine, iste godine kada je Rin Tin Tin stekao slavu kao pseća filmska zvezda. Iako prvobitno nije trebalo da bude ikona za filmsku industriju, znak je stvoren tokom početka glamuroznog, dekadentnog Zlatnog doba Holivuda: 1925. godine Ben Hur je pušten sa svojim rekordnim budžetom za proizvodnju od 3.95 miliona dolara. .


  3. Holivudski znak nije stvoren zbog filmova.
  4. Znak nije stvoren za reklamiranje filmova i starleta; stvoren je za oglašavanje nekretnina. Vlasnici nekretnina S.H. Woodruff i Tracy E. Schulz započeli su razvoj novog naselja pod nazivom „Hollywoodland“. Znak je trebao da deluje kao ogromni bilbord koji privlači nove kupce kuća na obronke.


  5. Na prvom znaku nije pisalo „HOLLYWOOD“.
  6. Da bi reklamirao razvoj Hollywoodlanda-a, znak je bio sastavljen od 13 slova u kojima je bilo ispisano ime razvoja: „HOLLYWOODLAND“. Poslednja četiri slova znaka neće biti otklonjena do 1949.


  7. Originalni holivudski znak bio je veći od trenutnog znaka.
  8. Originalna slova bila su izrađena od velikih delova lima i bila su visoka čak 50 stopa. Držali su ih komplikovanim sistemom uokvirivanja koji je uključivao drvene skele, cevi, žice i stubove.


  9. 4.000 sijalica krasilo je originalni holivudski znak.
  10. Sijalice su vremenski treperile tako da su reči „HOLLY“, „WOOD“ i „LAND“ uzastopno svetlele, a iza njih i cela reč. Ovo se nije smatralo zastarelim, već prilično progresivnim i modernim. Svaka sijalica proizvodila je samo 8 vati električne energije, pa je bilo potrebno 4.000 da bi se stvorio impresivan prikaz koji je Voodruffu i Shoultsu bio potreban za prodaju građevinskih parcela.


  11. Znak je bio vrlo skup bilbord.
  12. Uzimajući u obzir da je originalni holivudski znak trebalo da bude samo oglas za razvoj nekretnina, bio je prilično skup. Troškovi izgradnje znaka iznosili su oko 21.000 američkih dolara, što je otprilike ekvivalentno 250.000 američkih dolara u 2013. godini. Zamislite da gradite novi kvart i platite četvrt miliona dolara da biste ga reklamirali jednim znakom!


  13. Englez je dizajnirao holivudski znak.
  14. Thomas Fisk Goff, umetnik koji je stvorio holivudski znak, rođen je u Londonu 1890. Doselio se u Sjedinjene Države i nastanio se u Los Anđelesu početkom 1920-ih i otvorio kompaniju Crescent Sign Company. Voodruff and Shoults naručili su Goffa da kreira i instalira znak. Pored toga što je posedovao kompaniju sa znakovima, Goff je bio umetnik koji je slikao pejzaže na platnu.


  15. Znak je imao svog staratelja.
  16. Predstavnici agencije za nekretnine unajmili su Alberta Kothea da bude nadzornik. Pored ostalih odgovornosti, Albert je bio zadužen za održavanje znaka Hollivoodland. Jedan od njegovih poslova bio je da zameni sijalice na znaku kada su pregorele, što je bio veliki zadatak s obzirom na broj sijalica i visinu svakog slova.


  17. Originalni znak trebalo je da traje samo 18 meseci.
  18. Budući da je bila namenjena samo privremenom oglasu za novi razvoj nekretnina, holivudski znak je dizajniran da stoji oko 18 meseci, dok su nekretnine prodate.


  19. Holivudski znak bio je mesto samoubistva.
  20. Nažalost, privlačnost slave i bogatstva nije bila stvarnost za mnoge koji su hrlili u Holivud u nadi da će postati glumci i glumice. Jedna takva nesrećna devojka, Peg Entwistle, napustila je Njujork i preselila se kod ujaka u Los Angeles, dok je pokušavala da postane filmska zvezda. Uprkos svojim naporima oko zvezdane slave, Peg nije uspela da ostvari veliku ulogu kojoj se nadala i 18. septembra 1932. godine popela se do holivudskog znaka, popela se merdevinama na vrh „H“ i skočila do smrti.


  21. Znak Hollywoodland potamneo je 1939.
  22. Pad berze 1929. godine i posledična depresija tokom 1930-ih zaustavili su razvoj nekretnina. Pošto se deonice više nisu prodavale, osvetljavanje holivudskog znaka više nije bilo prioritet. Vremena su bila teška, pa je domar Albert Kothe skinuo bakarne žice sa table i prodao ih za otpad.


  23. U znak je udario automobil.
  24. Možda ne mislite da bi znak postavljen na strani strmog brda bio u opasnosti da ga automobil udari. Ali jedne noći, Albert Kothe je malo previše popio. Vozio je svoj Ford karavan iz 1928. godine odmah sa litice odmah iznad znaka. Automobil se otkotrljao niz brdo, zabivši se u „H. Srećom, Albert je bio u redu, ali i Ford i „H“ su uništeni.


  25. Znak je skoro potpuno srušen 1949. godine.
  26. Godine 1944, grad Los Angeles kupio je 455 hektara od graditelja Hollywoodlanda-a, uključujući i zemlju na kojoj je sedeo hollivoodski znak. Grad nije nužno želeo ogroman reklamni pano za nekretnine, ali su ostavili znak da sedi tamo još pet godina dok nisu odlučili da ga sruše. Ali stanovnici koji su zavoleli znak protestovali su zbog njegovog uklanjanja. Grad se, zajedno sa Privrednom komorom, složio da ga spasi, uz razumevanje da će ukloniti „LAND“ sa kraja znaka tako da predstavlja zajednicu, a ne razvoj nekretnina. Popravili su slomljeno „H“ i obnovili ostatak slova.


  27. Holivudski znak je zvanični spomenik.
  28. Do 1973. godine znak je ponovo bio ozbiljno oštećen, slomljen i zarđao. Grad je na njega ošamario još jedan sloj boje i takođe ga proglasio „L.A. Kulturno-istorijski spomenik br. 111 “.


  29. Sedamdesetih godina prošlog veka, znak je bio ismevan.
  30. 1. januara 1976. šaljivdžija Danny Finegood okačio je zavese preko poslednja dva „O“ u znaku, promenivši ga u „HOLLYWEED“ u znak sećanja na uvođenje opuštenijeg zakona o marihuani u Kaliforniji.


  31. Plejboj, roker i raspevani kauboj spasili su znak.
  32. Posao farbe 1973. nije dugo trajao. Pet godina kasnije, znak je izgledao gore nego ikad. Privredna komora je utvrdila da joj je potreban vrlo skup remont. Hugh Hefner je održao prikupljanje priloga u plejbojskom dvorcu. Svako od devet pisama bilo je na aukciji za 28.000 dolara kako bi se prikupio potreban novac za obnovu. Dobročinitelji za svako pismo bili su sledeći:

    • H- Terrence Donnelly (izdavač novina)
    • O- Alice Cooper (rok zvezda)
    • L- Les Kelley (biznismen i tvorac Kelley Blue Book-a)
    • L- Gene Autrey (pevač i glumac)
    • Y- Hugh Hefner (osnivač časopisa Plaiboi)
    • W- Andy Williams (pevač)
    • O- Giovanni Mazza (italijanski filmski producent)
    • O- Warner Bros. Studios
    • D- Thomas Pooley


  33. Holivudski znak je upaljen za Olimpijske igre
  34. 1984, Los Angeles je bio domaćin Olimpijskih letnjih igara. Tokom igara holivudski znak je prvi put osvetljen od 1949. godine.


  35. Savremeni posetioci ne mogu da pešače do znaka.
  36. Budući da je znak postavljen na vrlo strmom brdu i zato što grad Los Anđeles ne želi da ga tuže, posetioci više ne smeju da pešače do samog znaka. Grad je zabrinut da će posetioci znak srušiti, da će ih ujesti zvečarka ili pokrenuti vatru koja će progutati neke od vrlo skupih nekretnina ispod znaka.


  37. Holivudski znak ima gotovo jednako sigurnost kao i Fort Knox.
  38. Da bi se ljudi udaljili od znaka i sprečili vandalizaciju znaka, razvijen je posebno dizajnirani sistem zaštite. Čak se i Ministarstvo za nacionalnu bezbednost uključilo ... toliko je L.A. ozbiljan u pogledu zaštite svog ikoničkog znaka. Sigurnost uključuje žilet žicu, infracrvenu tehnologiju, 24-časovno nadgledanje, senzore pokreta, alarme i helikopterske patrole.


  39. Znak ima svoj vlastiti fond.
  40. Fond holivudskih znakova stvoren je 1992. godine u svrhu održavanja i promocije holivudskog znaka. I danas se brine o znaku. Najnovija obnova obuhvatala je sjajni, novi farbarski posao i veb kamere koje omogućavaju posetiocima Interneta da vide znak 24/7. Prenos uživo možete pogledati ovde: ⭐ ⭐ ⭐